Dziś jest środa, 19 czerwiec 2024. Imieniny: Gerwazego, Protazego

ROK OTTONOWY

2024-05-20
ROK OTTONOWY
Inauguracja i odpusty na Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu
W UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚW. w archikatedrze św. Jakuba w Szczecinie a tym samym we wszystkich parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zostały Mszą św. zostały zainaugurowane obchody Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Św. Ottona na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem.

Trwajmy w wdzięczności za chrzest i całe duchowe dziedzictwo, w nadziei na dobre owoce rozpoczynającego Ottonowego Jubileuszu.
Dnia 14 maja 2024 roku

Penitencjaria Apostolska z polecenia Ojca Świętego Franciszka udziela z przychylnością szczerze pokutującym i przejętym miłością wiernym Odpustu zupełnego, który można zyskać od dnia 19 maja 2024 roku, Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, aż do 29 czerwca 2025, uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pod zwykłymi warunkami (po sakramentalnej Spowiedzi, przyjęciu Komunii i modlitwie w intencjach Ojca Świętego).
Mogą go również ofiarować jako wsparcie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli pielgrzymując nawiedzą którykolwiek kościół parafialny w archidiecezji i tam wezmą pobożnie udział w obchodach jubileuszowych, albo przynajmniej przez określony czas zanosić będą do Boga modlitwy o wierność chrześcijańskiemu powołaniu dla Narodu Polskiego, o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz o zachowanie porządku w rodzinie ludzkiej, odmawiając na koniec Modlitwę Pańską, Wyznanie wiary oraz wezwania do Najświętszej Maryi Panny i świętego biskupa Ottona, niebiańskiego Patrona, który przepowiadał Pomorzanom Ewangelię i doprowadził ich do przyjęcia wiary.
Ludzie w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wychodzić z domu, mogą także uzyskać Odpust zupełny, wyzbywszy się wpierw przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i podjąwszy decyzję, że przy pierwszej możliwej okazji wypełnienią trzy zwyczajowo przyjęte warunki, o ile tylko włączą się duchowo w jubileuszowe obrzędy lub pielgrzymki, przedkładając miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje modlitwy i cierpienia.
Aby zaś nadprzyrodzone przebaczenie, którego można dostąpić dzięki władzy kluczy Kościoła, było łatwo dostępne dzięki pełnej miłości posłudze duszpasterskiej, nasza Penitencjaria prosi usilnie, by proboszczowie oraz kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia do spowiadania chętnie i ofiarnie oddali się sprawowaniu Sakramentu Pokuty i udzielali też często Komunii świętej chorym.
Obowiązuje od teraz i tylko we wskazanym przypadku bez wględu na jakiekolwiek inne rozporządzenia.

kard. Angelo De Donatis, starszy penitencjarz
Krzysztof Nykiel, regens